Tabletki czy obroża na kleszcze dla psa - co lepsze?

Kleszcze

W końcu nadeszła! Wiosna!

A wraz z nią powraca coroczny problem-kleszcze.

Te małe pajeczaki, które przenoszą wiele zagrażających zdrowiu i życiu chorób, zarówno u ludzi jak i u  naszych czworonożnych przyjaciół, są szczególnie aktywne wczesną wiosną i jesienią. Więc jest to już najwyższy czas, aby zabezpieczyć przed nimi nasze zwierzaki.

Na rynku weterynaryjnych produktów przeciwpasożytniczych istnieje wiele preparatów przeciw kleszczom. Ale które wybrać? Czym się sugerować? Na co zwrócić uwagę?

Oto małe podsumowanie

Preparaty typu spot on w postaci kropli aplikowanych na skórę okolicy grzbietu i szyi to klasyka preparatów przeciwkleszczowych. Są stosunkowo bezpieczne, nie wchłaniają się z powierzchni skóry i mogą być stosowane od 7-8 tygodnia życia. Ich średni czas działania to tylko 28 dni. Preparat osadza się na włosach i skórze zwierzęcia i działa na insekty w sposób kontaktowy. Niektóre spot on'y posiadają szerokie spektrum działania, obejmujące również ektopasożyty, takie jak komary czy muchówki.

Niestety preparaty mogą powodować kontaktowe podrażnienia skórny i reakcje nadwrażliwości. Nie są również polecane dla zwierząt, które spędzają aktywnie czas w wodzie.

Obroże przeciw kleszczom możemy stosować u psów od 7. a u kotów od 10. tygodnia życia. Ich działanie rozpoczyna się w ciągu 48 godzin od założenia i trwa 6-8 miesiecy, co jest znacznym plusem tego typu zabezpieczeń. Substancja czynna zawarta w obroży rozprzestrzenia się w sierści zwierzęcia w sposób ciagły i również działa na insekty kontaktowo. U psów z drugą i gęstą okrywą włosową obroża może się okazać niewystarczającym zabezpieczeniem, przez co wskazane jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia w szczycie aktywności kleszczy. Niektóre rodzaje obroży sprawdzą się również u psów pływających.

Tabletki do żucia i rozgryzania przeciw kleszczom możemy stosować u psów od 8 tygodnia życia. Długość działania tabletki zależna jest od rodzaju preparatu, i wynosi 5 lub 12 tygodni. Substancja czynna działa bójczo również w stosunku do nużeńców, pcheł i świeżbowca. Tabletki zostały wprowadzone na rynek stosunkowo niedawno, dlatego kleszcze nie zdołały jeszcze wykształcić na nie oporności. Cechują się bardzo dobrą skutecznością, niezależnie od rodzaju okrywy włosowej czy narażenia na ciagły kontakt z wodą. Tabletek długodziałających nie zalecamy jednak stosować u szczeniąt, ze względu na szybko zmieniająca się masę ciała oraz u zwierząt z chorobami nerek i wątroby.

Babeszjoza

Jedną z najpoważniejszych chorób przenoszonych przez kleszcze jest babeszjoza, która w naszym regionie występuje niezwykle często!

Babeszjoza to choroba wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Babesia spp.

Pasożyty wnikają do krwinek czerwonych, gdzie następuje ich namnazanie. W następstwie tego dochodzi do rozerwania erytrocytów. Rozwija się anemia, która skutkuje niedotlenieniem tkanek oraz narządów i wystąpieniem objawów klinicznych choroby.


Co powinno zwrócić naszą uwagę?


  • podwyższona temperatura ciała,
  • osłabienie,
  • jadłowstręt,
  • bladość lub zażółcenie błon śluzowych,
  • ciemne zabarwienie moczu.


Choroba ma gwałtowny przebieg i może kończyć się śmiercią zwierzęcia.

 

Inne choroby przenoszone przez kleszcze to, m.in.:


  • anaplazmoza
  • erlichioza
  • borelioza 


Ich objawy są niespecyficzne, dlatego zawsze bierzemy je pod uwagę, jeśli naszego pacjenta ugryzł kleszcz.

Ważne!

  •  Zawsze kupujmy preparaty weterynaryjne ze sprawdzonych źródeł.
  • Żaden z preparatów nie gwarantuje 100 % ochrony.
  • Każdy zwierzak jest inny, dlatego odpowiedni produkt powinien zostać dobrany indywidualnie.
  • Wskazane jest stosowanie profilaktyki przeciwkleszczowej przez cały rok.


Pamiętajmy, że właściwa profilaktyka przeciwpasożytnicza w znacznym stopniu zapobiega przenoszeniu się chorób wektorowych.


Zapraszamy na wizyty, podczas których lekarze weterynarii doradzą i wskażą odpowiedni preparat dla Waszego pupila.